U niemowląt mogą pojawiać się różne alergie – jedną z nich jest alergia na laktozę. W takich przypadkach lekarz może polecić mleko bez laktozy dla niemowląt, które pozwala na poprawę komfortu trawienia i zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości.
Laktoza jest organicznym związkiem chemicznym, dwucukrem, który występuje w mleku. Jest ona otrzymywana również z serwatki w trakcie produkcji sera. Naturalnie występuje w mleku krowim, ale również wielu innych ssaków, w tym także w mleku kobiecym. W związku z tym u dziecka może także wystąpić nietolerancja na mleko mamy.
Większość osób nie ma nietolerancji na laktozę, niemniej jednak może ona pojawić się nawet u najmłodszych dzieci. Może być wówczas wrodzona i może być związana z całkowitym brakiem laktazy, która jest niezbędna do trawienia laktozy. Warto też wskazać, że jeśli dziecko przez długi czas nie piło mleka, wtedy również może dojść do zaburzenia w wydzielaniu laktazy. W pierwszych miesiącach życia dziecka najczęściej pojawia się wtedy problem z kolkami – dziecko staje się bardziej płaczliwe, ma wzdęty brzuszek, podkula nóżki. Warto wskazać, że taki problem występuje także u dzieci posiadających enzym laktazę, ale ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego może być jej zbyt mało. Wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego tolerancja na laktozę podwyższa się i nieprzyjemne objawy znikają.
Gdy jednak dziecko ma kolki bardzo często albo podejrzewa się u niego brak laktazy, w takim przypadku rekomendowane jest mleko bez laktozy dla niemowląt. Nie zawiera ono laktozy, dlatego nie powoduje problemów z trawieniem. Podawanie takiego mleka zamiast zwykłego mleka modyfikowanego albo karmienia piersią jest w stanie dać dziecku natychmiastową ulgę – objawy takie jak kolki, biegunki, zatwardzenia szybko zanikają, a dziecko może zacząć przybierać na wadze. W razie problemów z dobraniem odpowiedniego mleka dla dziecka albo w przypadku podejrzenia nietolerancji laktozy zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł doradzić odpowiednie postępowanie.