Przed małym dzieckiem i jego rodzicami codziennie stoi wiele wyzwań. Kolejnym ważnym etapem i trudnym sprawdzianem dla jednych i drugich jest pierwszy dzień w szkole. Rozpoczęcie nauki jest niezwykle istotnym momentem w procesie rozwoju i wychowania pociechy. To czas kiedy staje się ona coraz bardziej samodzielna, zaczyna zdobywać wiedzę, odkrywać swoje talenty i rozwijać umiejętności, które przydadzą się także w dorosłym życiu.
Przygotowania do pierwszego dnia w szkole
Rodzice, którzy pierwszy raz stoją przed szkolnym wyzwaniem, zadają sobie wiele pytań, obawiając się także o reakcje dziecka wchodzącego w nową dla niego rzeczywistość i nieznane otoczenie. Mimo to, pierwszy dzień w szkole jest nieuniknionym momentem w życiu dzieci i rodziców (https://blog-juniorangin.pl/jak-ulatwic-dziecku-poczatek-roku-szkolnego-adaptacja-w-szkole/). To czas, do którego warto się przygotować i wspólnie stawiać następne kroki na drodze rozwoju swojego malucha. Jak zatem przygotować dziecko na kolejny etap edukacji? Przede wszystkim warto pokazać dziecku, jak wyglądają zajęcia w szkole i czego będzie się ono uczyło na poszczególnych lekcjach. Należy też opowiedzieć o formie zajęć, która będzie nieco inna niż ta znana z przedszkola. Niezbędna jest także rozmowa o sposobie komunikacji z nauczycielami oraz rówieśnikami. Przed rozpoczęciem zajęć, rodzice powinni także podkreślać to, że przed dzieckiem będą pojawiać się kolejne, niekiedy trudniejsze niż dotąd wyzwania, ale z pewnością nie będą one na tyle wymagające, żeby dziecko samo lub z pomocą dorosłego sobie z nimi nie poradziło. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto wziąć również udział w zajęciach otwartych, podczas których dziecko będzie mogło poznać nową szkołę, nauczycieli i przyszłych kolegów.
Pierwszy dzień w szkole początkiem kolejnego etapu rozwoju
Gdy rodzice i dzieci mają za sobą pierwszy dzień w szkole, przychodzi czas na następne zmiany, związane z kolejnym etapem rozwoju. Niezbędne jest zatem przygotowanie pokoju według potrzeb małego ucznia. Wygodne i ergonomiczne krzesełko, biurko i oświetlenie umożliwiające odrabianie lekcji to wówczas najważniejsze elementy wyposażenia. Poza tym, dziecko wieku szkolnym bardzo szybko rozbudza swoją ciekawość – uczy się zadawać pytania odnośnie nurtujących je zagadnień i uczy się samodzielnie zdobywać wiedzę. Potrzebuje zatem książek dopasowanych do swojego wieku, które pomogą mu jeszcze lepiej zrozumieć świat, który go otacza. Dziecko po 6. roku życia rozwija się nie tylko umysłowo, ale też fizycznie, dlatego nie należy rezygnować z obowiązkowych zajęć sportowych. A wręcz przeciwnie – jeśli tylko dziecko szczególnie zainteresuje się jakąś dziedziną, warto zapisać je na dodatkowe zajęcia, podczas których także wykształci w sobie wiele cennych umiejętności.