Pieniądze, których się nie inwestuje, tracą na wartości. Jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej popularnych form inwestowania są lokaty bankowe. Czy takie rozwiązanie jest nadal opłacane? Jakie są alternatywy dla lokat?
Stabilne pomnażanie kapitału
Lokata bankowa ma jedną bardzo ważną zaletę – jest bezpieczna. Wpłacając pieniądze na lokatę mamy w zasadzie stuprocentową pewność, że otrzymamy je z powrotem wraz z odsetkami po terminie przewidzianym w umowie. Dzięki lokacie możemy w zasadzie spać spokojnie, ponieważ nasze pieniądze są bezpieczne. Chociaż nie zarobimy dużo, na pewno nie stracimy naszego kapitału.
Lokaty bankowe były kiedyś nie tylko bezpiecznym, ale także dochodowym sposobem na inwestowanie oszczędności. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Odsetki naliczane przez bank są niewielkie i trudno liczyć na to, że w znacznym stopniu pomnożą nasz kapitał. Kolejną wadą, która zniechęca do skorzystania z lokaty bankowej, jest konieczność zamrożenia oszczędności. Środki wpłacone do banku będą niedostępne na czas określony w umowie.
Dobrą alternatywą dla lokaty może wydawać się konto oszczędnościowe. W przypadku takiego konta dostajemy w zasadzie nieograniczony dostęp do zgromadzonych pieniędzy, jednocześnie jednak oprocentowanie będzie jeszcze niższe niż na lokacie.
Większe zyski przy większym ryzyku
Co zrobić, żeby naprawdę powiększyć kapitał? Trzeba zaryzykować. Niestety tak już bywa z inwestowaniem – na konkretne zyski można liczyć tylko w przypadku bardziej ryzykownych przedsięwzięć.
Przykładem produktu, który jest obarczony znacznie większym ryzykiem niż lokata bankowa, są obligacje i akcje. Nie da się ukryć, że przy inwestowaniu w takie produkty możemy liczyć na znacznie większe dochody, jednocześnie gra na giełdzie wymaga wiedzy i przygotowania, pozwalających na ocenę inwestycji. Do podejmowania właściwych decyzji niezbędne jest poznanie zasad rządzących światem akcji i obligacji, a to wcale nie jest łatwe.
W przypadku oszczędzania i inwestowania nie ma tak naprawdę łatwych rozwiązań. Zarządzanie finansami wymaga wiedzy oraz dyscypliny. Bezpieczne, sprawdzone metody, które gwarantują przewidywalny zysk zazwyczaj nie są zbyt dochodowe. Wiele osób obawia się korzystania z rozwiązań, które są związane z ryzykiem inwestycyjnym, ale warto pamiętać, że jest to jedyny sposób na osiągnięcie konkretnych dochodów. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa tego typu inwestycji, np. dywersyfikacja. Dzięki odpowiedniej wiedzy oraz przemyślanemu planowaniu można zwiększać zyski i jednocześnie ograniczać straty.
Finanse to skomplikowane zagadnienie, a inwestowanie wymaga dobrej orientacji w wielu złożonych zagadnieniach. Niestety nie jest to szybki sposób na łatwe pieniądze. Z drugiej strony wiele osób przyciąga możliwość zyskania niezależności ekonomicznej, porzucenia pracy na etat i utrzymywanie się jedynie z inwestycji. Nie jest to łatwe zadanie, ale przy odpowiedniej wiedzy i dzięki dobrym decyzjom da się je zrealizować w praktyce.