Posiadasz już tytuł licencjata, inżyniera lub magistra, ale wciąż czujesz głód wiedzy? W dzisiejszych czasach nieustanny rozwój to klucz do sukcesu i dobrze płatnej pracy. Dlatego oprócz dyplomu ukończenia studiów, warto rozwijać się dalej poprzez kursy i szkolenia. Świetną alternatywą są także studia podyplomowe. Na czym one polegają i jakie kierunki studiów wybrać?
Zasady studiów podyplomowych
Najważniejszą zaletą popularnych podyplomówek jest fakt, że trwają zdecydowanie krócej, niż tradycyjne studia (rok lub dwa lata). Zajęcia odbywają się zazwyczaj w trybie zaocznym, a więc w weekendy. Opłata za naukę nie jest wygórowana, a poziom przekazywanej wiedzy i kompetencji kadry stoi na bardzo wysokim poziomie, niczym nie ustępując studiom zasadniczym. Dodatkową motywacją do kontynuowania nauki na studiach podyplomowych jest fakt, że uczelnie bardzo często oferują rozłożenie opłaty za czesne na raty. Należy wspomnieć także o przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Na stronie internetowej wybranej placówki powinien znajdować się formularz do wypełnienia. Dodatkowo należy zabrać ze sobą oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia, ksero dowodu osobistego, jedną fotografię oraz potwierdzenie wpłaty wpisowego.
Aby zaliczyć studia podyplomowe, trzeba zdawać egzaminy po każdym semestrze. Tutaj zasady są takie same, jak na studiach tradycyjnych. Pojawia się również test sprawdzający kwalifikacje przed obroną. Na koniec student otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Dostępne kierunki studiów
Podyplomówki oferują równie atrakcyjne specjalizacje. Na przykład Grupa Uczelni Vistula proponuje, oprócz standardowych pozycji, także te bardziej oryginalne. Wśród nich wymienić możemy choćby coaching, doradztwo zawodowe czy ubezpieczenia. Więcej informacji na temat tych kierunków znajdziesz na stronie: http://www.vistula.edu.pl.
Na które z nich warto się zdecydować? Warto wybierać takie, które wiążą się ze zdobytym wcześniej wykształceniem. Dzięki temu będą one znakomitym uzupełnieniem naszej wiedzy i poszerzą znajomość tematu. Z drugiej jednak strony ta forma studiów sprawdzi się również, gdy chcemy się przebranżowić, zmienić pracę lub zawalczyć o awans.
Zapisanie się na wybrany kierunek nie oznacza wcale, że trzeba poznać w całości daną dziedzinę. Dostępne kierunki studiów podyplomowych podzielone są bowiem na różne specjalizacje. Można dokładnie określić, z jakiego zakresu materiału chcemy się rozwijać. Dla przykładu na kierunku informatyka dostępne są takie specjalizacje jak „Testowanie oprogramowania” czy „Agent ds. Cyberprzestrzeni”. Na tym etapie kształcenia specjalizacja ma po prostu pomóc w byciu profesjonalistą w swojej, wąskiej dziedzinie.
Pójście na studia podyplomowe to szansa na poznanie ludzi, którzy działają na tym samym rynku pracy. To idealna okazja na zawarcie nowych znajomości i wymianę doświadczeń. Osoby nowe w branży mogą spotkać się ze starszymi kolegami po fachu i dowiedzieć się o charakterze przyszłej pracy. Natomiast ci, którzy już znają zawód od podszewki, mają sposobność na wymianę spostrzeżeń, wspólną naukę czy zawiązanie nowych projektów. Kontakt z wykładowcami, którzy działają na danym rynku do lat, również jest bardzo cenny. Oprócz prowadzenia zajęć teoretycznych można liczyć na bezcenne porady od strony praktycznej. Przykłady z życia wzięte najlepiej zapadają w pamięć i chronią przed błędami w przyszłości.
Studia podyplomowe to maksimum rzetelnej i przydatnej wiedzy, przekazanej w krótkim czasie. Różne specjalizacje, niecodzienne kierunki i wygodny system studiowanie pozwala na zdobycie niezbędnych informacji na drodze do pełnej profesjonalizacji. Ten tryb nauczania pozwala połączyć pracę i edukację oraz przynosi dużo satysfakcji. Inwestycja w siebie zawsze się opłaca, dlatego warto się starać o kolejne dyplomy, certyfikaty i świadectwa – bez względu na ostateczny wybór kierunku studiów.