Świnka – co to za choroba?
Świnka jest chorobą, którą wywołuje wirus. W większości przypadków oznacza to zapalenie ślinianek przyusznych, tak zwanych przyusznic, chociaż zdarza się często, że stan zapalny występuje, także w innych śliniankach. Inną nazwą choroby świnki jest nagminne zapalenie przyusznic. Wirus świnki może zaatakować inne narządy. Najczęstsze powikłania to zapalenie jąder u małych chłopców oraz mężczyzn, a także zapalenie opon mózgowych jak i trzustki. Objawy świnki nie są łatwe do zaobserwowania.
Na świnkę zazwyczaj zapadają małe dzieci w wieku między 5. a 9. rokiem życia, nie zbyt często zdarza się zachorowanie na świnkę u dziecka przed ukończeniem 2. roku życia. Natomiast niemowle jest chronione odpornością matki nawet do 10. miesiąca. Świnką jest chorobą, którą równie łatwo zarażać się mogą chłopcy, jak i dziewczynki, ale powikłania po tej chorobie częściej dotykają chłopców. Sam przebieg choroby u małych dzieci jest łagodniejszy, niżeli u osób dorosłych. Dorośli mają bardziej nasilone objawy świnki oraz powikłania u dorosłych zdarzają się częściej. Sezon na zachorowani na świnkę to zima i wczesna wiosna, wtedy najwięcej osób chorych trafia do lekarza z tą chorobą.
Świnka – choroba zakaźna. Ile trwa i jak można się zarazić?
Choroba jest wywołana przez paramyskowirus RNA, który przenoszony jest przez ślinę. Świnką nasz organizm zaraża się drogą kropelkową, ale też poprzez kontakt ze śladową ilością śliny pozostawioną na różnych przedmiotach. Wirusy najpierw występują w nabłonku górnych dróg oddechowych, a dopiero później docierają do węzłów chłonnych, ale i również do jajników, jąder i trzustki oraz ośrodkowego układu nerwowego. Okres wylęgania się wirusa, czyli czas namnażania się wirusa w naszym organizmie to od 2 do nawet 3 tygodni. Następne osoby zaczynamy zarażać kilka dni (od 2 do 6) przed tym, gdy pojawią się pierwsze objawy. Chory jest nadal źródłem wirusa nawet do kilku dni po rzekomym wyleczeniu świnki. Choroba jaką jest świnka, trwa około od 7 do 10 dni.
Świnka – objawy choroby
Skąd możemy wiedzieć, że zaraziliśmy się świnką? Osoba, która jest zakażona wirusem choroby świnki, może tego nie zauważyć, ponieważ czasami wirus świnki występuje w organizmie bezobjawowo. Spora część objawów świnki nie jest charakterystyczna, przeważnie są to takie objawy jak:
- podwyższona temperatura
- odczuwalne osłabienie organizmu
- ból głowy
- zapalenie oraz opuchlizna ślinianek przyusznych
- nadwrażliwość na kwaśny smak
- zmniejszone wydzielanie śliny