Powstające dziś domy drewniane to już nie tylko domki letniskowe, ale również budynki dostosowane do tego, aby użytkować je przez cały rok.
Ich wytrzymałość jest porównywalna do tych budowanych metodami tradycyjnymi – czyli murowanymi. Ponadto domy drewniane są bardziej energooszczędne a ich konstrukcje potrafią być ciekawe architektonicznie w porównaniu z powtarzalnymi budynkami murowanymi. Dom mieszkalny kojarzy się z solidnymi fundamentami oraz grubymi murowanymi ścianami, które mają zapewnić bezpieczeństwo i ciepło rodzinnego ogniska.
Rozwój technologi sprawił, że również konstrukcje szkieletowe i domy drewniane są w stanie spełnić te wymagania. Warto zaznaczyć, że domami drewnianymi są zarówno prefabrykowane domy szkieletowe, jak i domy wznoszone z bali.
Zalety domów drewnianych
Jakie są największe zalety domów drewnianych? Niewątpliwie zaletą jest samo drewno, które jako materiał naturalny stwarza bardzo korzystny klimat w wybudowanym domu. Koleją zaletą domów drewnianych jest czas budowy. Budowa domu tradycyjnymi metodami to czas co najmniej 3 miesięcy. Budowa domu drewnianego może potrwać maksymalnie kilka tygodni. A w ekspresowym tempie budowa domu z prefabrykowanych elementów może zająć kilka dni.
Również ze względu na to, że konstrukcja domu drewnianego jest lżejsza od murowanego nie potrzeba dużego fundamentu. Jest to spore ułatwienie, które dodatkowo zmniejsza koszta budowy, a jednocześnie ułatwia postawienie konstrukcji na ternach gdzie wykonanie głębokiego fundamentu może być problematyczne. Na runku jest wiele firm specjalizujących się w budowie domów drewnianych oraz oferujących projekty takich domów jak na przykład ALT-BUD: http://www.altbud-domy.pl/domy-drewniane/mieszkalne.
Ściany budynku drewnianego oprócz wełny mineralnej wyłożone są także folią paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną. Tak zabezpieczone ściany mają wysoką izolacyjność cieplną ścian ona zapewniają niskie koszty eksploatacji. Dzięki czemu domu drewniane są bardziej energooszczędne od domów murowanych.
Wady domów drewnianych
Domy drewniane posiadają również wady. Warto zaznaczyć, że nie we wszystkich miejscach takie konstrukcje zdadzą egzamin. Dobrym przykładem jest USA gdzie w miejscach nawiedzanych przez tornada ulegają całkowitemu zniszczeniu w czasie ich ataku, nie chroniąc swoich mieszkańców w należyty sposób. W polskim klimacie na szczęście występowanie tornad jest dość znikome. Ponadto utrudnieniem w budowie domów z drewna jest fakt, że drewno wykorzystane do budowy musi być idealne jakościowo, a więc odpowiednio wyselekcjonowane i wysuszone. Warto również pamiętać o tym, że domy z drewna muszą być dobrze zabezpieczone, gdyż konstrukcje drewniane są podatne na zniszczenia przez gryzonie oraz termity i korniki.