Dobra pamięć na starość? To możliwe!

Starzenie się ciała zawsze jest problemem, jednak to, czego większość ludzi obawia się znacznie bardziej, to starzenie się umysłu. Czy można ten proces spowolnić? Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Massachusetts General Hospital wynika, że tak.

Jak działa pamięć w różnym wieku?

W ramach badań sformowano dwie grupy, jedną liczącą sobie 41 osób w wieku od 18 do 35 lat, drugą 40 osób w wieku pomiędzy 60 a 80 rokiem życia. Badanym przedstawiano listę wyrazów, które mieli po upływie 20 minut powtórzyć. Młodsi zazwyczaj zapamiętywali od 14 do 16 słów, wśród starszych dorównało im 17 badanych, podczas gdy pozostali zwykle pozostawali z wynikiem średnio 8 słów.

Badacze postanowili przyglądnąć się trybowi życia seniorów i okazało się, że w przypadku tych o lepszej pamięci można wymienić pewne czynniki wpływające na stan umysłu.

Aktywność fizyczna

W jednym z badań towarzyszących sprawdzono, jaki wpływ na pamięć seniorów mają regularne, umiarkowane ćwiczenia. Mało aktywni seniorzy w ramach testów przez pół roku ćwiczyli. Po tym czasie zaobserwowano zwiększenie o 2 proc. wielkości obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć. U grupy kontrolnej w tym czasie obszar ten zmalał. Co istotne – poziom aktywności w tym wieku należy konsultować z lekarzem.

Aktywność społeczna

Równie istotne, jak dbanie o kondycję, jest uczestnictwo w życiu społecznym. Brak izolacji i regularne kontakty z innymi ludźmi znacząco wpływają na podtrzymanie dobrego poziomu zdolności poznawczych.

Zdrowe odżywianie

Jednym z czynników wpływających na długie utrzymanie „młodości mózgu” jest dbanie o prawidłową dietę. Minimalizowanie ilości żywności przetworzonej, rafinowanego cukru, czerwonego mięsa, czy tłuszczów trans pozwoli na redukcję czynników szkodliwych. W ich miejsce warto wprowadzić warzywa, owoce, czy strączki.

Aktywność intelektualna

Podtrzymaniu sprawności intelektualnej dobrze służy także regularne angażowanie mózgu. Mowa tu zarówno o rozrywce intelektualnej (szachy, warcaby, rozwiązywanie krzyżówek), jak i częstemu czytaniu, graniu na instrumentach itp.

Medytacja

Ważnym czynnikiem jest również regularna relaksacja umysłu – czy to w ramach medytacji, czy innej formy wyciszania.

Pamięć a atrofia mózgu

W trakcie badań sprawdzano istnienie korelacji między jakością pamięci a wielkością kilku obszarów mózgu. Wykazano, ze zależność taka istnieje, a seniorów o lepszej pamięci cechował lepszy stan hipokampu, połączeń neuronowych. Końcowym wnioskiem było to, że pogorszenie się pamięci wraz z wiekiem można hamować.

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji dotyczących funkcjonowania organizmu, zachęcamy do wizyty na stronie dietetyk.guru.