Spawanie laserem to innowacyjna metoda, którą bardzo często wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu. Metoda ta realizowana może być przy pomocy urządzeń różnego rodzaju urządzeń, od ręcznych spawarek laserowych do urządzeń, które są w pełni zautomatyzowane. Spawanie laserem sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość wykonania, trwałość i precyzja.
Na czym polega spawanie laserem?
Proces ten odbywa się przy użyciu skoncentrowanej wiązki światła, która charakteryzuje się dużą gęstością mocy. Nie trzeba tu stosować dodatkowego spoiwa, ponieważ w procesie tym potrzebne są tylko elementy do połączenia i laser. W niektórych przypadkach, jak na przykład w spawaniu hybrydowym, stosuje się dodatkowo drut spawalniczy. Dzięki temu zmniejsza się efekt cieplny. Spawanie przy pomocy lasera może odbywać się w trybie impulsowym lub ciągłym, a technikę pracy dopasowuje się do rodzajów materiałów, które mają być ze sobą połączone.
Co to jest ręczna spawarka laserowa?
Ręczna spawarka laserowa jest urządzeniem, które służy do precyzyjnego spawania laserowego. Posiada ona specjalną głowicę, która ma system ruchomej wiązki spawającej. Dzięki temu spawanie jest bardzo dokładne, a powstałe spoiny estetyczne, niemalże niewidoczne. Nie wymagają także dodatkowych obróbek. Spawanie metodą tego typu jest bardzo trwałe. Ręczna spawarka laserowa to również urządzenie bardzo proste w obsłudze, nie wymaga od operatora specjalnych umiejętności czy szkoleń. Spawarki takie znajdują zastosowanie w branżach takich jak lotnictwo, astronautyka. medycyna i w wielu innych. Są bardzo lekkie i łatwo je przenosić.
Czym różnią się spawarki laserowe?
Urządzenia takie mogą mieć różne rozmiary, od ręcznych do w pełni zautomatyzowanych robotów. Technikę pracy przy pomocy tych urządzeń dopasowuje się do rodzaju materiałów, które mają być połączone. Spawarki laserowe mają różną moc wyjściową, systemy sterujące, podzespoły spawarki. Niektóre wyposażone są również w automatyczny podajnik drutu, który stanowi ważny element wyposażenia.