Gęste i lśniące włosy świadczą o ich dobrej kondycji a także o zdrowiu całego organizmu. Stan włosów bardzo szybko wskazuje na niedobory podstawowych mikro i makroelementów w diecie. Jego znaczące pogorszenie się może być również objawem wielu poważnych chorób. Warto więc obserwować kondycję swoich włosów i odpowiednio reagować, gdy zaczynają być coraz cieńsze i słabsze, a po każdym przeczesaniu na szczotce pozostaje ich coraz więcej.
Zrównoważona dieta
Zdrowy i dobrze odżywiony organizm odwdzięcza się dobrym stanem skóry i włosów. Zdarza się jednak, że mimo naszych starań, włosy są osłabione i wypadają. Zrównoważona dieta nie gwarantuje, że mieszki włosowe pozostaną w dobrej kondycji. Warto więc szukać dokładnie przyczyn, by odnaleźć odpowiedź na pytania o to, dlaczego włosy wypadają i co można zrobić, by przywrócić im dawny blask?
Dlaczego włosy wypadają?
Odpowiedź na to pytanie nie jest nigdy prosta. Przyczyn wypadania może być wiele i każdy przypadek należy rozważać indywidualnie. Najczęstszą przyczyną nagłej utraty włosów jest stan chorobowy, czego jednym z objawów jest właśnie wypadanie włosów. Przyczyny wewnętrzne takie jak pojawienie się stanów zapalnych w organizmie, ale również zaburzeń hormonalnych czy chorób wewnątrzustrojowych sprzyjają osłabieniu struktury włosa. Problem nadmiernego wypadania włosów może występować również w wyniku czynników zewnętrznych takich jak stres, niewłaściwie dobrana pielęgnacja skóry głowy lub jako skutek chemioterapii.
Wypadanie włosów jest więc objawem, a nie chorobą. Warto więc rozpocząć diagnostykę od wykonania podstawowych badań laboratoryjnych oraz dokładnego przejrzenia swojego jadłospisu. Przetworzona żywność bogata w tłuszcze wielonasycone dostarcza nadmiaru kalorii, jednak nie uzupełnia dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały konieczne do utrzymania dobrego zdrowia skóry i włosów.
Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
Gdy zostanie ustalona przyczyna wypadania włosów i wykluczone zostaną poważne schorzenia, warto zdecydować się na zadbanie o skórę głowy od wewnątrz i od zewnątrz, aby kompleksowo wzmocnić i odżywić włosy. Na rynku farmaceutycznym jest wiele preparatów bogatych w biotynę i witaminy z grupy B, które pomagają ograniczyć wypadanie włosów. Poza suplementacją dobrze jest zwiększyć ilość świeżych owoców i warzyw w diecie oraz przygotowywać pełnowartościowe posiłki.
Ponadto bardzo ważna jest pielęgnacja stosowana na co dzień. Odpowiednio dobrany szampon do włosów uzupełniony o działanie odżywczego serum na wypadanie włosów pozwoli zapomnieć o problemie i cieszyć się długimi i mocnymi włosami przez wiele lat.