Wiele spraw musi zostać załatwiona przy pomocy notariusza. Jest to osoba, do której przynajmniej raz w życiu udaje się każdy, kto kupił nieruchomość. Jakie sprawy można jeszcze załatwić w kancelarii notarialnej?
Notariusz – jak nim zostać?
Każda osoba, która chciałaby pracować w kancelarii notarialnej, przede wszystkim musi ukończyć studia magisterskie prawnicze. Jednak to nie wystarczy. Po uzyskaniu dyplomu należy jeszcze odbyć aplikację, która trwa dwa i pół roku. Po tym okresie należy podejść do egzaminu, a następnie udać się na dwuletni staż. Dopiero po wypełnieniu tych wszystkich formalności można wystąpić z wnioskiem do Ministra Sprawiedliwości o możliwość pracy w kancelarii notarialnej.
Notariusz jest zawodem zaufania publicznego, co oznacza, że musi to być osoba niekarana, która ma nieposzlakowaną opinię. Dodatkowo trzeba mieć dobrą pamięć. Przepisy prawa zmieniają się dość często, dlatego trzeba na bieżąco śledzić te zmiany i się ich uczyć.
Kancelaria notarialna – co można w niej załatwić?
Do kancelarii notarialnej, jak już na początku zostało wspomniane, udają się wszystkie osoby, które nabyły nieruchomość. Kupno mieszkania, domu czy innego lokalu wymaga podpisania aktu własności, który musi zostać poświadczony notarialnie. Jest to najczęściej wykonywana czynność w kancelarii. Często podpisywana jest także umowa przedwstępna, w której obie strony gwarantują finalizację transakcji w późniejszym, ale konkretnym terminie.
Kolejną często załatwianą sprawą jest sporządzenie testamentu oraz załatwienie spraw spadkowych. Duża część osób w ostatnim czasie decyduje się na rozdzielność majątkową, którą także załatwia się notarialnie. W kancelarii można każdy dokument poświadczyć notarialnie, aby nabrał mocy prawnej.
Ile kosztuje wizyta w kancelarii notarialnej?
Ceny za czynności notarialne ustalone są przez Ministra Sprawiedliwości, a zatem w każdej kancelarii obowiązują takie same stawki. Nie można zapłacić więcej, gdyż określona jest taksa notarialna, którą można sprawdzić w internecie. Niekiedy akt notarialny musi zostać podpisany w języku obcym. W takim wypadku podczas czynności musi być obecny także tłumacz przysięgły, co oczywiście powoduje podniesienie stawki.
Zdarzają się sytuacje, w których niekiedy notariusz odmówi wykonania czynności. Dzieje się tak w przypadku, gdy klient nie ma zdolności do czynności prawnych lub jest nieświadomy tego, co robi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.