W życiu każdej osoby w pewnym momencie pojawi się konieczność udania się do kancelarii prawnej. Notariusz niezbędny jest przy sporządzaniu dokumentów o dużej wadze: aktów prawnych dotyczących na przykład zakupu mieszkania czy przekazania darowizny. W jakich innych okolicznościach należy się do niego udać?
Kim jest notariusz i jaki jest zakres jego obowiązków?
Istnieje wiele bardzo różnych zawodów prawniczych. Sędzia orzeka w sprawach sądowych, adwokat udziela wsparcia w sądzie, radca prawny pomaga odnaleźć się w gąszczu prawnych przepisów. Kim jest notariusz? To osoba, która z wykształcenia jest prawnikiem, a zawodowo zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych.Notariusze mianowani są przez Ministra Sprawiedliwości. Kandydaci muszą spełniać określone wymagania: posiadać dyplom prawa, odbyć aplikację notarialną, a także zdać egzamin notarialny. Po nominacji przez Ministra mogą rozpocząć pracę we własnej kancelarii notarialnej.
Kiedy potrzebny jest notariusz?
Choć dla wielu specyfika pracy notariusza może wydawać się nieco enigmatyczna, każdy prędzej czy później będzie musiał odwiedzić przedstawiciela tego zawodu.Kancelaria notarialna to właściwy adres dla każdej osoby, która decyduje się na zakup lub sprzedaż nieruchomości. Aby doszło do transakcji, niezbędny jest akt sporządzony i potwierdzony u notariusza. Do kancelarii notarialnej należy udać się także w przypadku chęci przekazania darowizny albo kiedy planuje się intercyzę. Notariusze zajmują się również kwestiami spadkowymi – sporządzając lub zmieniając testament, powinno się korzystać z ich usług. Inaczej testament może zostać podważony.
Kancelaria prawna – jak przygotować się do wizyty
Gdzie pracuje notariusz? Odpowiedź brzmi: kancelaria notarialna. Tę może prowadzić jeden notariusz ale popularne są także te prowadzone np. w duecie czy przez kilku specjalistów. W każdym średnim i większym mieście działa co najmniej kilka kancelarii notarialnych, więc ich znalezienie nie powinno sprawić kłopotu.Przygotowując się do wizyty, należy zgromadzić dokumenty dotyczące sprawy, a także zastanowić się, jakie pytania chce się zadać notariuszowi. Warto też wiedzieć, że czasami to druga strona – np. osoba, od której kupuje się mieszkanie albo deweloper – wyznaczają notariusza i czas spotkania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.