Odpowiednia pielęgnacja włosów rzeczywiście sprawia, że odzyskują one blask i stają się piękne. Szczególnie problematyczna wydaje się naprawa włosów bardzo zniszczonych, np. na skutek zbyt częstego farbowania czy rozjaśniania. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o włosy i na jaką pielęgnację należy postawić.
Metoda OMO na suche włosy
Warto dogłębnie odżywiać suche włosy i tutaj świetnie sprawdzi się OMO. Warto wiedzieć, że metoda OMO na suche włosy dotyczy stosowania w jednej rutynie pielęgnacyjnej przynajmniej trzech kosmetyków do włosów. Pierwszym z nich jest odżywka humektantowa lub proteinowa. Włosy suche wymagają zarówno wzmocnienia, jak i nawilżenia. Przesuszenie może wynikać także z niedoboru protein i tym samym zaburzenia równowagi PEH. Warto sięgnąć po odżywkę keratynową na suche włosy, która odbuduje pasma, stanowiąc dla nich swoisty cement wypełniający ubytki. Taką odżywkę należy nakładać poniżej nasady włosów mniej więcej na wysokości ucha. W ten sposób nie obciąża się nadmiernie pasm. W tej samej pielęgnacji można zastosować szampon z keratyną dla wzmocnienia efektu, z tymże aplikuje się go na skórę głowy i włosy u nasady. Wystarczy wykonać delikatny masaż, a następnie spłukać obydwa kosmetyki letnią wodą. Jeżeli stosujecie odżywkę keratynową i szampon z keratyną w poniedziałek, to następne użycie przypadać będzie w kolejnym tygodniu. W ten sposób zapobiegniecie przebiałkowania pasm.
Na co dzień w inne dni w ramach dwóch pierwszych kroków OMO możecie zastosować odżywkę z kwasem hialuronowym lub wodą lamelarną na całej długości pasm, a także umyć włosy u nasady i skórę głowy szamponem z kwasem hialuronowym małocząsteczkowym, który wnika głęboko i wiąże wodę zapewniając większą objętość włosów. Woda lamelarna też ma działanie odbudowujące. Ulastycznia włosy i nadaje im blask niczym tafla wody. Ostatnim etapem pielęgnacji włosów suchych metodą OMO powinno być stosowanie odżywki emolientowej lub oleju na włosy. Po spłukaniu pierwszej odżywki i szamponu można delikatnie usunąć nadmiar wilgoci i wetrzeć we włosy od połowy długości odżywkę emolientową, która jest źródłem witamin i minerałów dla włosów. Taka odżywka chroni jednocześnie pasma przed promieniowaniem UV, wiatrem, zmienną temperaturą czy zanieczyszczeniami, tworząc film ochronny.
Olejowanie włosów – jak wykonać je prawidłowo?
Włosy suche i zniszczone wymagają olejowania. Należy je wykonać przynajmniej raz w tygodniu, a przy tym trzeba uważać, by nie doprowadzić do żółknięcia włosów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niektóre olejki, które świetnie nawilżają, powodują zmianę koloru włosów, czy szybsze wypłukiwanie się farby. Najbardziej neutralny jest olejek kokosowy, który zbudowany jest z malutkich cząsteczek. Wnikają one głęboko we włosy, a następnie je odżywiają. Olejowanie należy wykonać na świeżych, umytych włosach. W przeciwnym razie olejek nie zadziała. Najlepiej nakładać go pasmo po paśmie. Dla zwiększenia efektu można usiąść nad miską z parującą wodą. Dzięki temu kosmetyk wchłonie w strukturę włosów. Najlepiej olejek zmyć po godzinie, a jeżeli włosy są tak zniszczone, że kruszą się, to olejek można zostawić na całą noc. Potem wystarczy go po prostu zmyć letnią wodą i umyć włosy metodą OMO. Mamy też dla Was radę, aby olejek nie spływał z włosów warto zabezpieczyć je czepkiem kosmetycznym.