Systemy regałowe i cały układ magazynu powinny być tak zaprojektowane, aby ich funkcjonowanie nie rodziło zagrożenia powstawania tzw. wąskiego gardła. Budując magazyn, należy zdecydować się na odpowiedni układ i regały, których na rynku nie brakuje.
Nieefektywna obsługa przestrzeni magazynowej może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla rozwoju i wydajności danej firmy. Sparaliżowany magazyn oznacza bowiem zastój dostaw, opóźnienia i zatory. Efektywne planowanie intralogistyki magazynowej i układu magazynu zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia takich problemów.
Odpowiedni system regałowy podstawą wydajności magazynu
Niewłaściwie zaprojektowany magazyn oznacza problemy z odbiorem, wysyłką i transportem towarów wewnątrz magazynu. Im lepiej zaprojektowany magazyn, tym wyższa efektywność intralogistyki magazynowej, która przekłada się na szybkość, bezpieczeństwo i poprawność organizacji pracy. Podstawą dobrze prosperującego magazynu są systemy regałowe, których rodzaje i układy determinują sposób poruszania się po magazynie, transportowania i składowania towarów.
Jakie systemy regałowe wybrać?
Przystępując do projektu magazynu, przedsiębiorca staje przed zadaniem zdefiniowania i precyzyjnego wyliczenia poszczególnych stref obiektu. W zależności od charakteru i zapotrzebowania w jednym magazynie można wykorzystywać różne układy magazynowania. Dobrym przykładem mogą być regały statystyczne i regały mobilne. Często warto zdecydować się na takie zaplanowanie przestrzeni magazynowej, które uwzględniałoby występowanie jednych i drugich rodzajów regałów. Regały mobilne zapewniają możliwość stopniowego zwiększania powierzchni magazynowej, optymalnie wykorzystując przestrzeń. Wybierając z kolei regały statystyczne, można zdecydować się na klasyczne regały paletowe, regały wspornikowe przeznaczone dla towarów wielkogabarytowych, czy np. nowoczesne systemy typu Pallet Shuttle. Ostateczny wybór zależy w dużym stopniu od charakterystyki składowanych towarów. Wybór układu regałowego zależy także od rodzaju magazynu. Przykładowo, mając do czynienia z magazynem wysokiego składowania, przedsiębiorstwo powinno liczyć się z koniecznością instalacji nie tylko wysokich i wyjątkowo stabilnych regałów, ale także szyn lub nitek indukcyjnych dla wózków widłowych czy innych pojazdów transportowych.