Postaw na dom tani w eksploatacji
Utrzymanie domu jest coraz droższe. Szczególnie dużo kosztuje ogrzewanie, które potrafi stanowić nawet 65% tych kosztów. Ciekawym rozwiązaniem może być dom energooszczędny. Dlaczego warto się nim zainteresować?
Dlaczego dom energooszczędny jest tańszy w utrzymaniu?
Domy energooszczędne zdobywają coraz więcej zwolenników. Wynika to przede wszystkim z dużo niższych kosztów ponoszonych na ogrzewanie wnętrza. Wprawdzie budowa bywa droższa, ale sporo niższe późniejsze koszty utrzymania szybko to rekompensują.Stosowane w energooszczędnym budynku technologie i materiały mają jak najbardziej ograniczyć straty energii. Bardzo dobra izolacja, ciepłe i wytrzymałe materiały budowlane, nowoczesne metody ogrzewania i wykorzystanie naturalnych źródeł ciepła sprawiają, że dom nie potrzebuje dużych ilości energii.
Charakterystyka domów energooszczędnych
Domy energooszczędne mają bardzo zwartą bryłę i prosty, najczęściej płaski lub dwuspadowy dach. Dzięki temu ilość mostków cieplnych, czyli miejsc, w których ucieka ciepło, jest niewielka lub nie ma ich wcale. Do budowy używa się materiałów o dużej izolacyjności cieplnej, a do tego odpowiednie okna i drzwi. Do ogrzewania najlepsze są kondensacyjne piece gazowe lub pompy ciepła. Niezbędna jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która pozwala dodatkowo odzyskać ciepło z wymienianego powietrza.
Najważniejsze kwestie przy wyborze projektu domu energooszczędnego
Obecnie jest bardzo duży wybór projektów domów energooszczędnych. Na co zwrócić uwagę, wybierając ten najlepszy? Przede wszystkim na bryłę domu. Projekty domów energooszczędnych powinny mieć ją zwartą i jak najprostszą. Dobry projekt ma też wykorzystywać naturalne źródła energii, z energią słoneczną na czele. Duże przeszklenia strony południowej i zachodniej pozwolą dodatkowo ogrzać budynek energią słoneczną. Materiały budowlane i instalacje powinny być wysokiej jakości. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na materiały izolacyjne. Warto też zainstalować panele fotowoltaiczne, które pozwolą wykorzystać energię słoneczną do produkcji prądu elektrycznego.