Praktyczne przechowywanie i wykorzystanie pasów transportowych
Jeżeli jesteś właścicielem lub pracownikiem firmy przewozowej (transportowej), to wiesz doskonale jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas transportu ładunków z punktu A do punktu B. Jakość polskich dróg czasami pozostawia wiele do życzenia i warto zadbać o jakość przewozu. Pomagają w tym pasy transportowe. Jak je używać w praktyce?
O czym należy pamiętać przy przechowywaniu?
Aby zapewnić prawidłowe użytkowanie pasa transportowego, należy przede wszystkim skrupulatnie przestrzegać informacji zawartych na dołączonej etykiecie i przechowywać go w odpowiedni sposób. Pasa nie należy narażać na zabrudzenie lub działanie niskich temperatur, ponieważ trudne warunki mogą wpłynąć na jego trwałość, co oczywiście może zaprocentować niepotrzebnymi problemami i szkodami w trakcie przewozu ładunków.
Pasy transportowe są zazwyczaj składowane w naczepach. Jednak pozostawione w takim środowisku mogą być narażone na działanie piasku, który po wniknięciu we włókna pasa powoduje ich przetarcie, a z czasem nawet przecięcie. W rezultacie sprzęt taki staje się miękki i mało wytrzymały. Zamrażanie i rozmrażanie może mieć również negatywny wpływ na pasy transportowe. Woda zamarza wewnątrz taśmy, rozciągając ją i uszkadzając jej strukturę. Lepiej więc pasy przechowywać w miejscu suchym.
Wykorzystanie pasów w praktyce
Tutaj znowu głównym wskaźnikiem jest załączona etykieta ze specyfikacją techniczną pasa. Wiadomo przecież, że nie każdy pas transportowy nadaje się do użycia w każdych warunkach.
Generalnie warto kierować się kolorem etykiet mocowanych do pasów. Kolorem niebieskim oznakowane są pasy wykonane z poliestru. Mogą być stosowane w środowisku kwaśnym, ale nie są odporne na działanie ługów. Taśmy transportowe z niebieską etykietą mogą być z kolei używane w temperaturach od -40 do +100 stopni Celsjusza, a kolor zielony (pasy poliamidowe) jest zarezerwowany dla pasów nieodpornych na działanie kwasów. Na rynku funkcjonują jeszcze pasy brązowe – wykonane z polipropylenu i najbardziej odporne na czynniki chemiczne.
Normy określające wykorzystanie pasów
Oczywiście trzeba także kierować się normami, które określają sposób obliczenia sił niezbędnych do przymocowania ładunku za pomocą pasów wykonanych z tworzyw syntetycznych.
W tym wypadku bierze się pod uwagę tak istotne zmienne jak zdolność mocowania (LC), czyli parametr określający maksymalną siłę, jaką można przyłożyć do pasa podczas prostego naciągania. Ważna jest też maksymalna siła, jaką można przyłożyć do napinacza oraz standardowa siła naciągu – wartość wskazująca maksymalną siłę, z jaką ładunek zostanie dociśnięty do podłoża.
Pasy transportowe dostępne są w ofercie Cecho