Sprzęt rehabilitacyjny to nie zawsze to samo co sprzęt sportowy czy fitness, chociaż faktycznie coraz częściej obie dziedziny się przenikają. Ważne aby wiedzieć, że nie zawsze to co możemy taniej kupić w sklepie sportowym, będzie nadawało się do spersonalizowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Sprzęt rehabilitacyjny jest zaprojektowany tak, aby wspierał powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej. Dlatego musi spełniać określone wymogi – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności. Nie zawsze sprzęt sportowy, mimo wielu podobieństw, jest w stanie zapewnić osobie po kontuzji odpowiednie wsparcie przy wykonywaniu ćwiczeń.
Sprzęt rehabilitacyjny czy sprzęt sportowy?
Wybór właściwego sprzętu oczywiście zależy od jego przeznaczenia. Jeśli ćwiczymy w domu lub w klubie fitness dla własnej przyjemności, akcesoria dostępne na miejscu lub w sklepie sportowym w zupełności do tego wystarczą. W przypadku rehabilitacji sprawa wygląda inaczej. Opracowany zestaw ćwiczeń ma pomóc w powrocie do pełnej sprawności. Co ważne, rozciąganie czy wzmacnianie dotyczy zazwyczaj kontuzjowanego miejsca, co wymaga technik, które maksymalnie ograniczają ryzyko ponownego urazu. Podobnie używany w tym celu sprzęt rehabilitacyjny.
Ważne, aby był bezpieczny dla użytkownika.niestety często tańsze zamienniki nie zapewniają wszystkich funkcjonalności, a co gorsza są wykonane ze słabszych materiałów, np. taśmy TRX czy thera band mogą pęknąć w trakcie wykonywania danego ruchu. Uszkodzone mięsień lub staw bardzo łatwo jest nadwyrężyć, a przez to wydłużyć czas niezbędny do przywrócenia pełnej sprawności. Dlatego też, mimo że czasem wiąże się to z większym wydatkiem, warto zainwestować w akcesoria sprawdzonego producenta, dostępne w sklepie medycznym.
Czy sprzęt rehabilitacyjny znajdę na siłowni?
Faktycznie w wielu siłowniach czy klubach fitness coraz częściej pracują osoby z odpowiednią wiedzą odnośnie rehabilitacji i fizjoterapii. Jeśli nie chcemy samodzielnie ćwiczyć w domu, warto zapisać się, np. na grupowe zajęcia czy trening personalny, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z osobą prowadzącą leczenie. Sprzęt, z którego można korzystać na siłowni faktycznie powinien spełniać podwyższone standardy, jeśli chodzi o wytrzymałość, gdyż używany jest w zasadzie non stop do wielu rodzajów treningów. Zawsze jednak należy skonsultować się z osobą prowadzącą zajęcia, czy można go używać również do rehabilitacji, która często wymaga określonych ruchów czy pracy w zakresie rzadko stosowanym, np. w ćwiczeniach siłowych. Jeśli tak nie jest, znacznie lepiej zaopatrzyć się we własne akcesoria – taśmy czy specjalne piłki można spokojnie zabrać ze sobą na trening i używać w czasie zajęć w grupie, mając pewność, że w prawidłowy sposób wspierają proces terapii.