Szkarlatyna to choroba, którą inaczej określa się jako płonica. Język w kolorze malinowym oraz pojawienie się wysypki to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny. Szkarlatyna to choroba dziecięca, którą trzeba bezwzględnie leczyć.
Obecnie szkarlatyna nie występuje dość często, jednak jeśli się pojawi to najczęściej jest to okres jesienno-zimowym. W naszym kraju na rok na każde 100 000 osób przypada około 150 przypadków zachorowań. Na szkarlatynę nie ma żadnej konkretnej szczepionki, jednak nie jest to choroba szczególnie niebezpieczna. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli zachorujemy na szkarlatynę to nie mamy pewności, że nie zapadniemy na tę chorobę po raz kolejny. Zachorowanie na szkarlatynę nie uodpornia nas na nią, jak to się zdarza w przypadku wielu chorób dziecięcych. Szkarlatyna jest wywoływana poprzez działanie wielu szczepów paciorkowców. Bakterie, które są obecne przy zachorowaniu na szkarlatynę, są przenoszone drogą kropelkową, poprzez zainfekowane przedmioty oraz osoby zdrowe, które na przykład nie umyły dłoni. Bardzo częstą przyczyną zachorowania dziecka na szkarlatynę jest obecność w najbliższym otoczeniu osoby, która choruje na anginę, którą wywołują paciorkowce. Kiedy nie ma jeszcze na ciele wysypki taką właśnie błędną diagnozę naszemu dziecku może postawić lekarz pediatra – myląc anginę ze szkarlatyną ( z powodu braku wysypki).
Szkarlatyna – objawy
W pierwszej fazie objawy szkarlatyny to przede wszystkim silny ból gardła, wysoka temperatura, czerwone migdałki oraz język, który jest pokryty białym nalotem. Natomiast po kilku dniach język przybiera kolor malinowy. Dla szkarlatyny typowym i bardzo charakterystycznym objawem jest wysypka w postaci małych kropeczek, które wizualnie przypominają ukłucia igłą. Co ważne, wysypka nie pojawia się w okolicach nosa i ust dziecka, tworząc kształt przypominający charakterystyczny trójkąt. Kiedy wysypka zniknie, skóra zaczyna się złuszczać. Dla szkarlatyny charakterystycznym objawem jest też to, że na samym końcu kiedy wysypka znika, skóra na dłoniach oraz spodzie stóp zaczyna się łuszczyć. Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się po 2 – 4 dniach od momentu kontaktu z osobą chorą. Właśnie tyle wynosi okres inkubacyjny choroby. Wszystkie objawy są takie jak wyżej wymieniono w pierwszych dniach choroby jaką jest szkarlatyna. Oprócz tego mogą czasami pojawić się bóle głowy, żołądka oraz wymioty.
Leczenie szkarlatyny
Dziecko chore na szkarlatynę powinno przyjmować antybiotyk, stosuje się go po to by uniknąć powstania jakichkolwiek powikłań typu:
- zapalenia ucha środkowego
- ropnych zmian na skórze
- gorączki reumatycznej
- zapalenia mięśnia sercowego
- kłębkowego zapalenia nerek
Leczenie szkarlatyny jest konieczne i po przebyciu choroby przez dziecko, konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza.